avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfacerea adoptiei an 1950
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfacerea adoptiei an 1950

se poate desface actul de adoptie de catre adoptat printro simpla declaratie in acest sens scrisa si subscrisa de catre cel adoptat la virsta majoratului adaptatorul fiind in viata . Cu multumiri
Cel mai recent răspuns: gargaritarita , utilizator 17:08, 10 Decembrie 2010
Adoptatul nu poate sa desfaca adoptia.Numai adoptatorul.Eu nu pot sa-mi reneg parintii ,numai pentru motive intemeiate,e firesc.Desfacera adoptiei se faela Judecatorie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacerea adoptiei teutateo teutateo o adoptie facuta in ani 1913 se poate desface fara actiune judecatoreasac decit printr-o simpla declaratie. Mentionez ca adoptatu devenise major iar ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume obligatoriu? 1coty 1coty Buna la toata lumea am o intrebare de genul in timpul divortului este obligatoriu acceptu celuilalt sot sa pastreze numele printro declaratie notariala? (vezi toată discuția)
Incetarea adoptiei teutateo teutateo Sepoate cere incetarea adobtiei fara o hotarire judecatoreasca.Printr-o simpla declaratie de renuntare? Va multumesc (vezi toată discuția)