Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfacerea adoptiei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfacerea adoptiei

o adoptie facuta in ani 1913 se poate desface fara actiune judecatoreasac decit printr-o simpla declaratie. Mentionez ca adoptatu devenise major iar declaratia de
renuntare la actul de adoptie a fost facuta in anul 1950.
Actul respectiv nu exista decit declaratia adaptatorului care confirma ca a primit asa ceva declaratie data cu ocazia vinderii unui imobil si in care se specifica printre altele ca vinzarea nu sa facut si ca unicul scop era sustragerea de la succesiune ce ar fi avut fiul adoptat. va multumesc
teutateo, utilizator
Declaratia de renuntare unde a fost facuta ?La ce institutie ?