Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale preluare SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

preluare SRL

Buna ziua,
daca voi prelua un SRL, prin cesiune de parti, as vrea sa ma asigur ca nu exista instrumente de debit de care eu sa nu stiu. cum pot sa ma asigur ca nu imi va intra la plata vreun bilet la ordin sau vreun cec, dupa ce voi prelua firma?
Poti sa-i ei o declaratie pe propria raspundere prin care sa ateste ca nu are debite sau BO date catre terti, si ca in caz contrar pt. orice prejudiciu creat va raspunde cu bunurile proprii. ( daca are)
In primul rand ti-as recomanda o verificare (due diligence) atat contabila cat si juridica a societatii. Daca nu vrei sa dai banii pe asa ceva, macar apeleaza la un avocat care sa-ti redacteze contractul de cesiune. Numai asa vei avea toate garantiile si declaratiile pe care le doresti ca sa nu te trezesti cu surprize. Nu e nevoie de vreo declaratie separata de contract, daca faci contractul cum trebuie ;)