Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... poprire salariu
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

poprire salariu

Buna ziua va rog sa mi oferiti o solutie la urmatoarea problema:
Ca urmare a efectuarii unor cursuri de specializare in cadrul Ministerului Apararii datorez statului roman suma de 17000 de ron.
In anul 2007 am hotarat sa plec din sistemul militar in sistemul privat urmand sa platesc esalonat sub forma unei popriri pe salariu suma in cauza.
Initial s-au facut prelevari din salariu pana la o suma in cuantum de 8000 de ron printr -o banca comerciala ,dupa care am intrat in somaj,sistand pentru o perioada de 6 luni plata.
Ulterior am reluat plata catre administratia financiara locala la fel prin prelevari de 33% din cuantumul salariului..
Care este intrebarea mea...Toti banii pe care cea de a doua banca i-a prelevat de la mine nu au fost virati la timp in contul AFP pe motiv ca banca asteapta sa se adune o suma consistenta pentru a-i depune in contul AFP...Evident aceasta inseamna dobanda,dobanda platita de catre mine..nu de catre ei
Cum as putea rezolva totusi pe o cale amiabila aceasta problema?
1.Din ce am inteles banii platiti in prima transa cu prima banca (cei 8000) nu mai sunt luati in calcul la plata(replica administratiei financiare ),intrucat intre timp au survenit dobanzi....
2.Atata vreme cata mie mi se fac prelevari din salariu de doua ori pe luna(si la avans si la lichidare) este firesc ca o unitate bancara (cea de a doua) sa faca depunerile catre AFP o data la 2 luni jumatate?
Cine plateste dobanda...?#-o..nu ca nu as sti raspunsul
Poate ca ar trebui sa notificati bancii faptul ca aceste sume pe care ea le retine sunt purtatoare de penalitati si ca, in cazul in care nu le vireaza la data incasarii lor, o sa va indreptati impotriva lor pentru a suporta acest prejudiciu pe care vi-l produce.
Banuesc ca aveti chitante sau extrase de cont cu privire la data la care vi se fac retinerile din salariu.