Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua,
Lucrez de cativa ani in cadrul unei societati comerciale. De un an, din cauza scaderii vanzarilor, societatea a fost nevoita sa mai taie din cheltuieli, astfel am trecut cu totii la program de 2 ore. Venitul meu se incadreaza in venitul minim pe economie, si raportat la doua ore. As vrea sa stiu daca, in eventualitatea unei sarcini, as putea beneficia de indemnizatia pt crestrea copilului, avand in vedere faptul ca programul nu afost unul de 8 ore.

Va multumesc.
Acordarea indemnizatiei pentru CCC nu este cnditionata de durata timpului de munca (norma intreaga si/sau timp partial) , ci de realizarea de venituri profesionale supuse impozitului pe venit in ultimul an anterior datei nasterii cpilului timp de 12 luni.