Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este prima zi de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este prima zi de munca?

Buna ziua!
Maine copilul meu implineste 2 ani si conform legii e ultima zi de plata a indemnizatiei de crestere a copilului, dar cei de la RU m-au sunat si mi-au zis ca maine e prima zi de munca.
Cum e corect? ...sa incep munca in ziua in care implineste copilul 2 ani sau in ziua urmatoare?
In ziua urmatoare.
Ultima zi de plata a indemnizatiei este astazi.Maine trebuie sa va faceti cererea de reluare a activitatii si sa va prezentati la serviciu.
Cred ca ai dumneavoastra colegi v-au chemat chiar in ziua aniversara pentru a cinsti si cu dansii evenimentul :P =D>.
Ii urez si eu pruncului,sanatate si sa creasca mare.In ceea ce priveste termenul, logic acesta nu poate fi altul decat cel recomandat anterior si de distinsele colege de forum:MAINE.
Interventie moderator

Puteti citi, accesand link-ul de mai jos, avertismentul primit pentru ca, folosind functia "editeaza", v-ati sters mesajele din mai multe forumuri dupa ce ati primit raspunsuri.
www.avocatnet.ro/content/for...

Nerespectarea regulamentului de postare se sanctioneaza, in prima faza, cu avertisment. Nerespectarea avertismentului poate duce la banarea dvs. temporara sau definitiva.

Gabriela Pintea
mensanex a scris:

Buna ziua!
Maine copilul meu implineste 2 ani si conform legii e ultima zi de plata a indemnizatiei de crestere a copilului, dar cei de la RU m-au sunat si mi-au zis ca maine e prima zi de munca.
Cum e corect? ...sa incep munca in ziua in care implineste copilul 2 ani sau in ziua urmatoare?

In ziua urmatoare se va relua activitatea dupa terminarea CCC.