avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este prima zi de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este prima zi de munca?

Buna ziua!
Maine copilul meu implineste 2 ani si conform legii e ultima zi de plata a indemnizatiei de crestere a copilului, dar cei de la RU m-au sunat si mi-au zis ca maine e prima zi de munca.
Cum e corect? ...sa incep munca in ziua in care implineste copilul 2 ani sau in ziua urmatoare?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:52, 13 Decembrie 2010
In ziua urmatoare.
Ultima zi de plata a indemnizatiei este astazi.Maine trebuie sa va faceti cererea de reluare a activitatii si sa va prezentati la serviciu.
Cred ca ai dumneavoastra colegi v-au chemat chiar in ziua aniversara pentru a cinsti si cu dansii evenimentul :P =D>.
Ii urez si eu pruncului,sanatate si sa creasca mare.In ceea ce priveste termenul, logic acesta nu poate fi altul decat cel recomandat anterior si de distinsele colege de forum:MAINE.
Interventie moderator

Puteti citi, accesand link-ul de mai jos, avertismentul primit pentru ca, folosind functia "editeaza", v-ati sters mesajele din mai multe forumuri dupa ce ati primit raspunsuri.
www.avocatnet.ro/content/for...

Nerespectarea regulamentului de postare se sanctioneaza, in prima faza, cu avertisment. Nerespectarea avertismentului poate duce la banarea dvs. temporara sau definitiva.

Gabriela Pintea
mensanex a scris:

Buna ziua!
Maine copilul meu implineste 2 ani si conform legii e ultima zi de plata a indemnizatiei de crestere a copilului, dar cei de la RU m-au sunat si mi-au zis ca maine e prima zi de munca.
Cum e corect? ...sa incep munca in ziua in care implineste copilul 2 ani sau in ziua urmatoare?


In ziua urmatoare se va relua activitatea dupa terminarea CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

"editeaza" Marioara Maftei Marioara Maftei Credeti ca exista posibilitatea sa nu mai fie afisata editarea atat timp cat ea se face inainte de a posta altcineva in continuare? Nu credeti ca asa ar fi ... (vezi toată discuția)
Depunere cerere revenire din cic la serviciu lacra1985 lacra1985 Buna seara. Pe 29 februarie 2012 am nascut si pe data de 11 aprilie am intrat in CIC. Pe 29 februarie 2014 se implinesc doi ani si vroiam sa stiu cand ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie pentru cresterea celui de-al doilea copil vflorynna vflorynna am si eu cateva nelamuriri cu privire la cic. ce se intampla daca depasim cic1? eu am intrat in cic1 pe data de 14.02.2009 deci se incheie pe 14.02.2011 iar al ... (vezi toată discuția)