Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CASATORIE IN ITALIA - DIVORT IN ROMANIA -
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CASATORIE IN ITALIA - DIVORT IN ROMANIA -

Buna ziua! Am 27 ani si locuiesc in italia unde am facut pasul gresit de a ma casatori cu italianca si unde am inceput un divort care probabil dureaza ani. Intrebarea mea este (POT DIVORTA IN ROMANIA.....care sunt conditiile,cat dureaza?) TREBUIE SA FIM PREZENTI AMBII? Multumesc anticipat
1. Procesul de divort inceput in Italia trebuie sa se termine. In acest sens, cel care a introdus cererea de divort trebuie sa renunte la judecata sau se poate merge in fata instantei si sa spuneti ca v-ati impacat.

2. Dupa ce procesul de divort din Italia s-a terminat, in conditiile de mai sus, puteti deschide o noua actiune de divort in Romania la judecatoria in circumscriptia in care aveti domiciliul in tara.
romascanu a scris:

Dupa cum ati inceput-o ...competenta apartine instantei italiene unde divotul dureaza de te plictisesti (in Italia exista si separarea... anterioara divortului propriu zis, daca nu ma-nsel).
Daca fiecare din voi dorea sa scape mai repede din casatoria asta s-ar fi putut si in Romania, zic eu ... dar cu un anumit .... joc (o vacanta pe aici, o resedinta... o cerere de comun acord...).

Sunt de acord cu Nico.Asta trebuia facut.
Eu am avut un divort de acest gen cu Germania acum cativa ani si a iesit bine.

avocat Claudiu Lascoschi
buna ziua!

eu ma voi casatori in romania cu un cetatean italian.dupa casatorie dorim sa ne luam un apartament unde vom contribui cu bani amandoi.mie imi vor da bani parintii mei, bani obtinuti din vanzarea unui imobil.s ar putea ca eu sa cotizez cu o suma mai mare la cumpararea apartamentului in italia.va rog sa mi spuneti ce as putea face pentru a fi acoperita din toate punctele de vedere, mai ales al banilor parintilor mei investiti in apartament dupa casatorie?

va multumesc
cristinutza28 a scris:

eu ma voi casatori in romania cu un cetatean italian.dupa casatorie dorim sa ne luam un apartament unde vom contribui cu bani amandoi.mie imi vor da bani parintii mei, bani obtinuti din vanzarea unui imobil.s ar putea ca eu sa cotizez cu o suma mai mare la cumpararea apartamentului in italia.va rog sa mi spuneti ce as putea face pentru a fi acoperita din toate punctele de vedere, mai ales al banilor parintilor mei investiti in apartament dupa casatorie?

La momentul încheierii contractului de vânzare-cumpărare, veţi declara în faţa notarului şi a soţului dv., că bunul se cumpără ca bun comun din bani proveniţi de la părinţii soţiei în cuantum de ......, sumă rezultată din vânzarea imobilului x din Romania, iar diferenţa din banii soţului.
Dacă această clauză este acceptată de soţ şi este inserată în contract, este suficient, în cazul unui divorţ....;)
Dacă actul se încheie în Italia, ar fi bine să luaţi legătura cu un avocat pentru că nu ştiu ce legi guvernează acolo şi este bine să faceţi un lucru bine de la început decât să-l reparaţi!:D
Corina Capotã, Avocat
Actul se va incheia cu siguranta in italia, caci aici vom cumpara un imobil.aici era buba!:oops:

va multumesc frumos!