Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Indiviziune - mostenitor adresa necunoscuta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Indiviziune - mostenitor adresa necunoscuta

Buna ziua,

Am si eu o problema. Pe imobilul/terenul in care stau exista in ROL doi mostenitori: eu si o matusa decedata din 1980 (cu parte 3/16). Aceasta matusa are doi mostenitori ce au plecat din tara si a caror adresa nu o cunosc! Am nevoie de cadastru/autorizatie de constructie si trebuie sa deschid cartea funciara! Am nevoie de acesti mostenitori? Cum pot face sa am drept de vinzare asupra acestui imobil/teren in viitor, in acest caz in care nu ii pot gasi? Este uzucapiunea aplicabila?

Multumesc,
Mihai
Mi se pare corect. Daca tot ii caut prin lume sa stiu macar de ce...
Cu singura conditie ca dl. sa fie in grad succesibil fata de "matusa". Sa vedem cat de ... matusa ii este. Sa nu fie Tamara.
romascanu, moderator
Da, este sora tatalui; ea apare in acte dar mostenitorii ei nu sint in tara! Cum as putea eu sa beneficiez cind ea are urmasi?

Mai repede ar intra tatal meu (inca in viata), ca ruda de gradul 1; ce sa facem daca am intrerupt legatura cu ei acum 25 de ani, ei plecind in Australia!
mamaaaaa , :)) dar ce s-a turat omul o fi luat foc "problema" - mai poftiti si pe la birou :P
OK! Thanks!