Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... dosar personal al angajatului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

dosar personal al angajatului

Buna seara.
Am convingerea de 99 % ca nota explicativa depusa de angajator in dosarul de intampinare in cadrul unui conflict de munca a fost falsificata de catre angajator.
Cum pot obliga angajatorul sa mi permita sa ma uit pe original, inclusiv la sediul angajatorului.
Vreau sa ma conving 100 % ca este fals inainte sa cer inscrierea in fals a documentului in cadrul dosarului de contestare concediere disciplinara.
2 Daca depun plangere penala pt fals si uz de fals si am nenorocul ca nu este fa;sificat atunci ce pot patii? Au sanse sa ma dea in judecata pentru denuntare calomnioasa?
multumesc
Solicitati instantei de judecata sa ceara angajatorului sa prezinte originalul pentru comparare de scripte.

andymaurul
spuneti instantei ca este posibil ca actul depus sa nu fie cel intocmit de catre dvs si sa dispuna depunerea originalului.
partile sunt obligate sa aibe originalele astfel incit instanta sa le verifice. asta nu inseamna denunt calomnios, aveti dreptul la verificarea xerocopiilor de la dosar cu originalele.
Dupa prezentarea originalului,daca constatati discrepante intre acesta si actul depus,aveti posibilitatea inscrierii in fals.