Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuzul semnarii actului aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuzul semnarii actului aditional

Ce se poate intampla daca angajatii refuza, in grup, semnarea actelor aditionale de modificare ilegala a programului de munca; ce se intampla daca refuza semnarea noilor fise de post in care sunt obligati sa presteze munci in afara pregatirii lor?
Nimic...cu putine exceptii, contractul de munca nu poate fi modificat decat prin acordul de vointa al ambelor parti. Aceasta fiind consecinta juridica (sau mai degraba lipsa ei). Consecinta practica este sicanarea continua la care veti fi supusi de angajator. A nu se intelege prin aceasta ca va indemn sa semnati. Doar sa fiti pregatita. Toate cele bune!
mari-ana a scris:

Ce se poate intampla daca angajatii refuza, in grup, semnarea actelor aditionale de modificare ilegala a programului de munca; ce se intampla daca refuza semnarea noilor fise de post in care sunt obligati sa presteze munci in afara pregatirii lor?

Sunt concediati.
Acesta ar fi raspunsul scurt si dur.
Programul de lucru este stabilit de catre angajator, asa ca daca acesta nu corespunde dorintei salariatului acesta poate demisiona sau este concediat.Angajatorul nu poate functiona dupa un orar impus de angajati. Si fisa postului poate sa sufere modificari si acesta este apanajul angajatorului de a o intocmi, daca atributiile sunt considerate ca inacceptabile solutia este tot demisia. Intr-un loc de munca nu iti alegi sa faci doar ce vrei . Insa daca activitatea care este solicitata se desfasoara doar de catre persoane anume specializate, puteti solicita ca prin actul aditional sa se schimbe si funtia si salarizarea. Totul se poate negocia, dar trebuie sa va asumati riscul de a fi in situatia de a demisiona daca nu va convin rezultatele negocierii.
problema este ca pana acum programul era de 8 ore pe zi, 40 ore pe saptamana; modificarea se face dupa ecuatia: orarul va fi de 7 ore si jumatate, astfel ca raman 10 ore pe luna; angajatii urmeaza sa vina o data pe luna (sambata) 4 ore si nu vor fi platiti suplimentar si nici nu vor avea 2 zile consecutiv liber (adica duminica si luni); mentionez ca angajatii nu au pregatirea necesara sa desfasoare activitatile de sambata, ei fiind obligati, de fapt ,sa faca ceva ilegal; atunci, cum sa semnezi, nu exista dreptate??
Prevederile Contractului colectiv unic la nivel national (obligatoriu pt. toti angajatorii):
ART.10. - (1) Durata normala a timpului de munca este de 8 ore pe zi sau de 40 de ore
pe saptamana.
(2) Munca prestata in afara duratei normale a timpului de munca saptamanal, prevazuta
la alin. 1, este considerata munca suplimentara.
(3) Prin negocieri la nivel de unitate, pentru a pune de acord programul cu cerintele
productiei, se poate stabili un program saptamanal de 36 pana la 44 de ore, cu conditia
ca media lunara sa fie de 40 de ore de saptamana, iar programul stabilit sa fie anuntat
cu o saptamana inainte (...).
(5) In functie de specificul unitatii sau al muncii prestate, se poate opta si pentru o
repartizare inegala a timpului de munca, cu respectarea duratei normale a timpului de
munca de 40 de ore pe saptamana(...).
(8) Durata maxima legala a timpului de munca nu poate depasi 48 de ore pe saptamana,
inclusiv orele suplimentare. Prin execeptie, durata timpului de munca va putea fi
prelungita peste 8 ore pe zi si peste 48 de ore pe saptamana, care include si orele
suplimentare, cu conditia ca media orelor de munca , calculata pe o perioada de referinta
de trei luni, sa nu depaseasca 48 de ore pe saptamana.

ART.13. - (1) Orele de incepere si terminare a programului vor fi stabilite prin
regulamentul intern.
(2) In toate cazurile in care se dovedeste ca este posibil, cei care angajeaza si sindicatele (cand nu sunt sindicate, reprezentantii salariatilor) vor purta negocieri pentru a fixa orare flexibile de lucru si modalitati de aplicare a acestora.

ART.14. - (1) Orele prestate, la solicitarea angajatorului, peste programul normal de
lucru stabilit in unitate sunt ore suplimentare.
(2) Salariatii pot fi chemati sa presteze ore suplimentare numai cu consimtamantul lor.
(3) Pentru prevenirea sau inlaturarea efectelor unor calamitati naturale, ale unor
accidente ori ale altor cazuri de forta majora, salariatii au obligatia de a presta munca
suplimentara ceruta de cel care angajeaza.
ART.15. - (1) Munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite in urmatoarele
30 de zile, dupa efectuarea acesteia.
(2) In aceste conditii salariatul beneficiaza de salariul corespunzator pentru orele
prestate peste programul normal de lucru.

ART.52. - (1) In fiecare saptamana, salariatul are dreptul, de regula, la 2 zile
consecutive de repaus saptamanal.
(2) Repausul saptamanal se acorda, de regula, sambata si duminica.
(3) In cazul in care activitatea de la locul de munca, in zilele de sambata si duminica, nu
poate fi intrerupta, prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate se vor stabili
conditiile in care zilele de repaus saptamanal sa fie acordate si in alte zile ale saptamanii
sau cumulat pe o perioada mai mare.

Concluzia: nu prea este legal ce vrea angajatorul.
In privinta fisei postului, aceasta trebuie adusa la cunostinta angajatului si, implicit, insusita de acesta, la data angajarii, odata cu semnarea contractului individual de munca.
Modificarile ulterioare ale fisei postului nu se pot face decat cu acordul angajatului. Daca postul nu mai corespunde necesitatilor angajatorului, acesta poate proceda la desfiintarea postului (concediere), dar nu poate obliga un angajat sa-si asume alte atributii.
Daca va considerati nedreptatiti va puteti adresa ITM-ului, care va face oarece controale si vor da oarece amenzi si recomandari privind desfasurarea programului si a activitatii.
Dup trecerea controlului sa va asteptati la orice, poate ca angajatorul va felicita :">