Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cadrul legal relocare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cadrul legal relocare

Compania la care lucrez a decis sa ma relocheze la biroul de vanzari din Bucuresti, pe perioada nedeterminata. Vreau sa stiu exact ce trebuie sa-mi ofere/asigure compania din punct de vedere legal: salariu, cazare, transport? Mentionez ca si atributiile mele se vor schimba.
Va rog mult un raspuns, multumesc,
O situatie asemanatoare am eu - firma isi inchide activitatea in Bucuresti ( doar acest departament din care fac parte) , urmand ca oamenii sa fie relocati in alta localitate. Firma respectiva are deschis si acolo o fabrica cu aceleasi poziti ca in Bucuresti. Intreabrea este urmatoarea :
conform contractului de munca semnat individual , muncitorul isi desfasoara munca respectiva in sediile din Bucuresti si in zonele limitrofe. Acum daca pozitia se desfinteaza in Bucuresti , ma pot obliga sa plec in alta locatie sau trebuie sa imi asigure ceva compensator.
Potrivit dispozitiilor Codului muncii, locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca (art.42 alin.1) sau angajatorul poate modifica temporar locul si felul muncii, fara consimtamantul salariatului, si in cazul unor situatii de forta majora, cu titlu de sanctiune disciplinara sau ca masura de protectie a salariatului, in cazurile si in conditiile prevazute de prezentul cod (art.48).

In cazul dvs, cred ca este aplicabil art.48 (ca o masura de protectie) intrucat firma isi inchide activitatea in Bucuresti.
De asemenea, angajtorul are posibilitatea sa va concedieze in baza art.65 alin.1 - Concedierea pentru motive care nu tin de persoana salariatului determinata de desfiintarea locului de munca ocupat de salariat.