avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau anticipata partiala?

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundedti pentru un coleg daca poate iesi la pensie.Esta nascut la data de 28.10.1948 si are vechime in munca 37 de ani si 6 luni
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:00, 14 Decembrie 2010
Anticipata partial.Pentru pensie anticipata are nevoie de un stagiu total de cotizare de 43 de ani.Cei 37 ani si 6 luni sunt numai in grupa III-a de munca ? O zi buna.
Va multumesc
Colegul dvs. indeplineste in prezent conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata partiala. Cererea privind acordarea pensiei si actele le va depune la casa de pensii in prima zi lucratoare a anului 2011.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data iesirii la pensie conform legii nr. 263/2010 popovici ioan popovici ioan Mă numesc Popovici Ioan și sunt născut la 04.10.1951. La data de 01.10.2011 voi avea o vechime în muncă (cotizată) de 33 ani. Când pot ieși la ... (vezi toată discuția)
Vreau sa ma pensionez luciy luciy BUNA ,SA INCEPEM .AM VARSTA DE 62,5 .AM LUCRAT 32,8 ANI DIN MAI MULTE ANGAJARI .22ANI INTR-O TIPOGRAFIE UNDE AM BENEFICIAT DE GRUPA 2, AM LUCRAT LA UN ... (vezi toată discuția)
Pot iesi la pensie? ContSters205948 ContSters205948 am 30 ani,8 luni,29 zile,din care 10 ani grupa 1, si 11 ani si 6 luni in grupa 2,total 37 ani cind pot beneficia de pensie anticipata. (vezi toată discuția)