Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata sau anticipata partiala?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata sau anticipata partiala?

Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundedti pentru un coleg daca poate iesi la pensie.Esta nascut la data de 28.10.1948 si are vechime in munca 37 de ani si 6 luni
Anticipata partial.Pentru pensie anticipata are nevoie de un stagiu total de cotizare de 43 de ani.Cei 37 ani si 6 luni sunt numai in grupa III-a de munca ? O zi buna.
Va multumesc
Colegul dvs. indeplineste in prezent conditiile pentru a beneficia de pensie anticipata partiala. Cererea privind acordarea pensiei si actele le va depune la casa de pensii in prima zi lucratoare a anului 2011.