avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... prescriptie drepturi banesti
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

prescriptie drepturi banesti

Buna ziua,
Va rog sa imi precizati care este termneul de prescriptie a drepturilor banesti? Si care este baza legala.
Banca de la care am luat credit mi a marit abuziv dobanda dupa o luna de la creditare, cu promisiunea de a reveni la dobanda initiala am platit 2 ani rata majorata. In prezent ajungand la unele neantelegeri cu banca am cerut ca suma platita in plus conf. unei clauze abuzive (demonstrata in instanta intr-un caz identic cu al meu ) sa imi fie innapoiata. Am depus plangere la OPC iar de aici am primit raspuns : ca drepturile banesti se prescriu intr-un termen de 3 ani.
Va multumesc anticipat.
Decretul 167/1958- privind prescriptia extinctiva
am luat decretul sil citesc, multumesc
mada9luci a scris:

Buna ziua,
Va rog sa imi precizati care este termneul de prescriptie a drepturilor banesti? Si care este baza legala.
Banca de la care am luat credit mi a marit abuziv dobanda dupa o luna de la creditare, cu promisiunea de a reveni la dobanda initiala am platit 2 ani rata majorata. In prezent ajungand la unele neantelegeri cu banca am cerut ca suma platita in plus conf. unei clauze abuzive (demonstrata in instanta intr-un caz identic cu al meu ) sa imi fie innapoiata. Am depus plangere la OPC iar de aici am primit raspuns : ca drepturile banesti se prescriu intr-un termen de 3 ani.
Va multumesc anticipat.


Bine, bine dar...dvs. nu ati cerut drepturile banesti achitate in plus, "pe ultimii trei ani"? Spuneti ca ati platit doar doi ani "rata majorata"...
Am luat credit in 2007 sept, oct am platit ok ca in scadentar, apoi noiemrie 2007-ian 2010 am platit majorat, din ian. a intervenit o schimbare printr-un act aditional prin care imi reduc rata dob. de 7.45 cat a fost in urma majorarii (in noiemb. 2007- fara act aditional, fara sa ma notifice, fara nimic) la 5.95 ca in conv. doar ca nu mai scria fixa pe an cum era precizat in conventie ci nu mai scria nimic, ei au consid varabila.
Asa ca in oct am fost la OPC si i-am notificat, banca mi-au oferit 2 variante fie imi dau banii inapoi si raman la dob variabila fie nu mai cer nici un ban si raman cu dob fixa .
In raspunsul de la OPC am gasit ca banii ii pot cere doar in instanta dar si asa nu cred ei ca as avea castig de cauza ca au precut 3 ani de si dr banesti se prescriu in term de 3 ani.
mada9luci a scris:

OPC nu mi-a mentionat nici o lege la care se raporteaza iar eu nu aveam cunostinte despre termenul de prescriptie. Dar OPC imi precizeaza in acel raspuns ca as putea sa cer banii pe perioada dec 2007-ian 2010 daca as actiona in instanta in acesta luna.
Eu am crezut ca prin prescriptie la 3 ani se intelege ca nu mai am dreptul ca cer nimic din acea suma de bani platita in plus.
Ma puteti lamuri ?



In cazul in care debitorul este obligat la prestatii succesive, conform art.12 din decretul nr.167/1958, dreptul la actiune cu privire la aceste prestatii se stinge printr-o prescriptie deosebita.
Recunoasterea datoriei de catre persoana obligata nu intrerupe prescriptia decat cu privire la pretentia legata de plata respectiva (adica numai referitor la prestatia care a fost recunoscuta).

Astfel, dupa cum observati, eu am un alt punct de vedere privind acest aspect.Puteti cere toata suma iar instanta va verifica suma partiala nedatorata, respectiv, cat anume din toata suma este "prescrisa"...(practic doar suma platita in plus, probabil, pentru o singura luna) in functie de data introducerii cererii de chemare in judecata.

Oricum din ceea ce sustineti, societatea in cauza a recunoscut implicit acest lucru (ca va datoreaza anumite sume) oferindu-va doua variante pentru solutionarea pe cale amiabila a litigiului.Ar fi bine ca aceste propuneri sa fie concretizate in inscrisuri semnate de ambele parti (un p.v. de conciliere, sa zicem...).

Sfatul meu este sa le solicitati doua extrase privind fecare mod de calcul a dobanzii, pana la sfarsitul contractului si in functie de varianta cea mai avantajoasa pentru dvs., sa acceptati una din aceste propuneri.

Aveti grija la ceea ce semnati astfel incat, modificarea din ianuarie sa...nu se transforme iarasi, in dezavantajul dvs.

Obs.Nu mai scrieti mesaje consecutive.Accesati optiunea editare pentru completarea ultimului mesaj daca nu a mai postat nimeni dupa dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea dobazii in una variabila mada9luci mada9luci Buna ziua, Va rog sa ma indrumati ca tr facut in situatia mea. In sept.2007 am luat un credit cu doanda fixa de 5.95% in noinembrie mi-a crescut donada la ... (vezi toată discuția)
Plangere opc mada9luci mada9luci In 2007 septembrie am luat un credit ipotecar cu dob. fixa pe toata perioada de creditare. In noiembrie 2007 dobanda fixa mi-a fost majorata fata sa fiu ... (vezi toată discuția)
Speta comercial ContSters145956 ContSters145956 Intre P.T. si A.R. s-a incheiat contractul de prestari servicii nr.795/12.04.2005 cu o durata de 5 ani , prin care P.T. se obliga sa furnizeze lunar servicii ... (vezi toată discuția)