Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contabilitate

marfa care nu o mai am pe stoc , ce acte se emite in contabilitate ?
si la produsele electronice care sunt in garantie ,piesele care se inlocuiesc (fara factura )cum le scad din gestiune
va multumesc
Bon de consum. La cele care lipsesc depinde de situatie, daca au disparut pur si simplu se trec pe cheltuiala nedeductibila.
Dvs. trebuie sa emiteti un bon de comanda-reparatii la primirea produselor electrocasnice defecte . La acesta anexati bonul de consum in care sunt inscrise piesele inlocuite,astfel incat sa fie justificata iesirea acestora din gestiune.

Exista si programe care va pot ajuta sa intocmiti toate acestea,fara prea mare efort,inclusiv descarcarea gestiunii .

[ link extern ]

Cu privire la marfa pe care nu o mai aveti pe stoc ,va referiti de fapt tot la aceste piese inlocuite la produsele defecte ?