Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calitate procesuala pasiva punct de lucru
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calitate procesuala pasiva punct de lucru

Buna seara,
In cazul unui litigiu de munca au catitate procesuala pasiva atat societatea cu personalitate juridica, cat si punctul de lucru / sucursala acesteia, care a incheiat contractul de munca si a emis decizia de concediere ?
Multumesc pentru un raspuns prompt.
Numai societatea cu care ati incheiat CIM
Calitatea procesuala pasiva o are societatea .... punctul de lucru poate avea o astfel de calitate numai in conditiile in care are delegare de competenta in ceea ce priveste incheierea, modificarea, suspendarea sau incetarea c.i.m.