Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Revenire din CIC - schimbare fortata a functiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Revenire din CIC - schimbare fortata a functiei

Actualmente sunt in concediu de ingrijire copil pana la varsta de 2 ani. Incepand cu data de 01.01.2011 doresc sa revin la servici mai devreme cu 8 luni de implinirea a 2 ani a copilului. Astfel am depus o cerere de revenire la firma la care activam in avans, insa acestia doresc sa nu ma mai intorc pe aceeasi functie, ci pe una inferioara ca nivel: inainte de CIC aveam o functie de conducere, iar acum doresc sa imi dea o functie de executie. Cand am intrebat de motive mi s-a raspuns ca acum sunt in proces de recrutare pe functia pe care eu o detineam si nu se mai poate sa o primesc eu, si al doilea motiv a fost ca ei au nevoie de expertiza mea pe functia pe care doresc sa mi-o ofere.
Mentionez ca functia detinuta nu a fost suspendata, pana acum nu au angajat pe nimeni in locul meu si doar cand au aflat ca vreau sa ma intorc au scos postul la concurs.
Eu nu doresc schimbarea functiei insa nu stiu ce tertipuri pot ei sa foloseasca in a ma forta sa o fac.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca exista vreo baza legala la ce doresc ei sa faca si cum pot sa impiedic acest lucru.
Pot sa ma concedieze?
Multumesc anticipat celor care ma ajuta.
nu pot sa va schimbe functia decat printr-un act aditional semnat de ambele parti adica si de dvs, nu va pot concedia timp de 6 luni pt necorespundere profesioanala insa pt alte motive va pot concedia