Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda pentru parcare ilegala primita de la politia ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda pentru parcare ilegala primita de la politia comunitara

Buna seara !
Rog ajutor in urmatoarea problema.
Am cumparat acum 5 ani o masina dar care i-am facut-o cadou tatalui meu. Ca sa nu stric surpriza actele masinii au fost intocmite pe numele meu. Ulterior i-am facut o procura notariala prin care are consimtamantul meu pt tot, inclusiv sa o si vanda daca vrea si sa ia el banii. In concluzie tata foloseste masina din prima zi si pana acum.
Problema este urmatoarea:
mi-a venit acasa, pe numele meu, amenda contravetionala de 3000 lei de la politia comunitara pt ca a parcat ilegal in zona parcului Herastrau.
Prima intrebare: cum sa procedez ca amenda sa fie pe numele tatalui meu ?
A doua intrebare: in procesul verbal de contraventie este subliniat ca refuza sa semneze procesul verbal, dupa care imediat mai jos ca procesul verbal a fost intocmit in prezenta unui martor (o persoana din Neamt???) si ca procesul verbal nu a fost semnat deoarece contravenientul nu a fost de fata (ceea ce este adevarat..tata nu era la masina cand s-a intocmit actul). Poate fi anulat procesul verbal din acest motiv ?
A treia intrebare: daca plateste numai 1500 lei in 48 de ore e ok ?
A patra intrebare: politia comunitara face fotografii in astfel de cazuri (ca cei de la politia rutiera cand iti ridica masina) ?
Multumesc anticipat pentru orice raspuns si scuze pentru lungimea mesajului.

Amenda poate fi platita in cuantum de 1/2 doar in cazul semnarii procesului verbal ,in termen de 48 de ore de la emiterea acestuia.
Din punct de vedere legal,politia comunitara ,trebuie sa faca dovada contraventiei comise de tatal dvs,iar acesta trebuie sa faca dovada ca nu a savarsit-o.
Semnatura martorului atesta ca procesul verbal a fost intocmit in lipsa contraventientului
r.gabi a scris:

Amenda poate fi platita in cuantum de 1/2 doar in cazul semnarii procesului verbal ,in termen de 48 de ore de la emiterea acestuia.
Din punct de vedere legal,politia comunitara ,trebuie sa faca dovada contraventiei comise de tatal dvs,iar acesta trebuie sa faca dovada ca nu a savarsit-o.
Semnatura martorului atesta ca procesul verbal a fost intocmit in lipsa contraventientului

Amenda nu poate fi platita jumatate in 48 de ore, pentru ca nu e de la rutiera.
In PV spun ca au fost facute poze, dar, de fapt, se filmeaza cu o camera digitala.
Este acelasi martor ca si in celelalte PV-uri facute in zona.

Sper ca ati facut contestatie in cele 15 zile de la semnarea/primirea PV-ului.
Majoritatea PV-urilor sunt scrise eronat, deci veti avea castig de cauza, mai ales daca puteti demonstra, in instanta, ca nu aveati cum sa fiti in acel moment acolo (martori, etc.)

Bafta!
vsu, utilizator
amenda nu poate fi platita1/2