avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA la inceput
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA la inceput

Buna ziua,
Am infiintat din 30 martie 2010 un pfa pentru care am depus declaratia 220 prin aprilie. La acel moment am bifat optiunea de conta in sistem real.
Am platit ratele la impozitul anticipat.
Mentionez ca sunt si angajat.


Va rog sa ma ajutati daca mi-a "scapat" ceva si ce ar trebui sa fac in continuare in urmatoarele luni.


Am si o lista de rugaminti si intrebari:
1. LISTA + MODELE (LINK) pentru documentele contabile
care trebuie intocmite ca PFA (registre)
2. Daca am bunuri cumparate (calculator, automobil etc) pot sa decontez cumva cheltuieli pentru utilizarea lor (inchiriere, trecere la cheltuieli sau alta metoda)
3. Ce cheltuieli se accepta ca si "deductibile"? Pot deconta bonuri fiscale sau e "musai" sa ai factura?
4. Facturile sunt inca tipizate sau pot sa le printez singur atat timp cat respect un format?

Multumesc frumos anticipat.

Cel mai recent răspuns: contabil20 , utilizator 11:50, 19 Decembrie 2010
Buna ziua,

Dumneavoastra doriti sa va invete cineva cum se tine contabilitatea la un pfa. Raspunsul ar trebui sa fie unul foarte lung si complex si nu se poate da in acest fel. Sunt de urmarit mai multe aspecte si in functie de activitatea dvs pot exista mai multe evidente.
Va sugerez sa luati legatura cu un contabil.

Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate pfa potarnichegalbena potarnichegalbena Buna seara Am un pfa de resurse umane din mai 2014. In iunie 2014 am depus declaratia 220, cu un calcul estimativ al veniturilor si cheltuielilor. Acum ... (vezi toată discuția)
Decont de cheltuieli pt bonuri Doina B Doina B Pentru a inregistra in contabilitate ca si cheltuieli deductibile bonuri fiscale cu valoare mai mica de 100 lei, este suficienta atasarea documentului \"decont ... (vezi toată discuția)
Decontare bon si factura viov viov e adevarat ca daca bonul fiscal nu are stampila pe verso nu e valabil si daca valoarea lui depaseste 100 lei , atunci e obligatoriu factura ma refer la ... (vezi toată discuția)