Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA la inceput
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA la inceput

Buna ziua,
Am infiintat din 30 martie 2010 un pfa pentru care am depus declaratia 220 prin aprilie. La acel moment am bifat optiunea de conta in sistem real.
Am platit ratele la impozitul anticipat.
Mentionez ca sunt si angajat.

Va rog sa ma ajutati daca mi-a "scapat" ceva si ce ar trebui sa fac in continuare in urmatoarele luni.

Am si o lista de rugaminti si intrebari:
1. LISTA + MODELE (LINK) pentru documentele contabile
care trebuie intocmite ca PFA (registre)
2. Daca am bunuri cumparate (calculator, automobil etc) pot sa decontez cumva cheltuieli pentru utilizarea lor (inchiriere, trecere la cheltuieli sau alta metoda)
3. Ce cheltuieli se accepta ca si "deductibile"? Pot deconta bonuri fiscale sau e "musai" sa ai factura?
4. Facturile sunt inca tipizate sau pot sa le printez singur atat timp cat respect un format?

Multumesc frumos anticipat.

Buna ziua,

Dumneavoastra doriti sa va invete cineva cum se tine contabilitatea la un pfa. Raspunsul ar trebui sa fie unul foarte lung si complex si nu se poate da in acest fel. Sunt de urmarit mai multe aspecte si in functie de activitatea dvs pot exista mai multe evidente.
Va sugerez sa luati legatura cu un contabil.

Succes!