Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Trecerea granitei cu buletinul
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Trecerea granitei cu buletinul

Buna seara. Va scriu pentru ca am o intrebare mai complexa, la care nu am gasit raspuns in alte parti.
Am un prieten care locuieste in Cipru. El este cetatean sirian si s-a dus in Cipru pentru a munci. Ca sa fie in legalitate ii trebuiau acte de Cipru, astfel ca s-a casatorit cu o romanca. Intre timp a obtinut si buletin de Cipru si intrebarea lui este daca cu acel buletin poate sa calatoreasca prin Europa, in tarile unde se permite trecerea granitei doar cu buletinul.
O alta intrebare ar fi ce se intampla daca divorteaza? Ii ramane buletinul de Cipru? E deja casatorit de 3 ani cu acea femeie, insa amandoi ar cam vrea sa se desparta, in ideea ca s-au casatorit doar din interes (au deja 3 ani "impreuna" - in caz ca conteaza).
Stiti ce zice legea in acest caz? Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Pentru a vi se raspunde in mod corect la intrebare,trebuie sa solicitati relatii de la un jurist/avocat cipriot pentru a va comunica procedurile legate de divort in acea tara
da poate document recunoscut la frontiera romana daca vrea in tari terte ii trebuie si pasaport
Informatii privind procedura divortului in Cipru,gasiti aici:

[ link extern ]
;)