Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii salarizare personal angajat asociatie de proprietari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

salarizare personal angajat asociatie de proprietari

revin si reformulez intrebarea:
1. care sunt obligatiile fiscale de contributie ale personalului angajat pe baza de conventie civila la o asociatie de proprietari?
- model stat plata?
- impozit 16 %
- C.A.S.S - plateste si angajatul si angajatorul?
- ce declaratii lunare se depun?
(8) Presedintele poate fi remunerat, pe bază de contract de mandat, potrivit art.32 alin. (1) din Legea nr. 230/2007, în limitele bugetului de venituri şi cheltuieli aprobat prin hotărârea adunării generale, tinand cont de reglementarile din Codul Fiscal.
rt. 22. - (1) Cenzorul sau comisia de cenzori urmăreşte şi asigură respectarea legalităţii în administrarea bunurilor materiale şi a fondurilor financiare ale asociaţiei de proprietari.
(2) Comisia de cenzori este formată dintr-un număr impar de membri şi trebuie să aibă cel puţin studii medii.
(3) Dacă dintre membrii asociaţiei de proprietari nu se poate alege comisia de cenzori, atunci adunarea generală a proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari va mandata comitetul executiv pentru angajarea unui cenzor din afara asociaţiei de proprietari, persoană fizică ori juridică de specialitate, pe bază de contract sau convenţie de prestări de servicii, potrivit art. 21 din Legea nr. 230/2007.

restul: casier, femeie de serviciu, contabil, ispector resurse umane, daca nu au PFA obligatoriu contract de munca.

SANATATE!