Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... insciere in fals
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

insciere in fals

daca cer inscrierea in fals a unui document pe cale principala prin adresarea denuntului organelor de cercetare penala sau procurorului, si ulterior se dovedeste va nu a fost fals pot sa fiu acuzat de denunt calomnios?
Tin s ava spun ca este vorba despre o copie xerox a unei note explicative care a fost depus o data cu intampinarea de partea adversa.
Procedura inscrierii in fals este domeniul procedurii civile.

Plangerea pentru savarsirea infractiunii de fals si uz de fals-probabil, o puteti face pe cale separata insa...daca "faptuitorul"...rataceste originalul inscrisului, nu se vor putea efectua cercetari pe aspectul falsului.

Da, exista posibilitatea ca persoana impotriva careia ati formulat plangerea penala sa va acuze de denunt calomnios.