Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare angajare avand decizie de pensionare anterior ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare angajare avand decizie de pensionare anterior datei

Un angajat are o decizie de pensionare anticipata cu 1.08.2010 dar s-a continuat angajarea in urma aprobarii conducerii companiei. Aprobarea continuarii angajarii a fost data doar pana la data de 31.12.2010 . Acum este chemat salariatul sa semneze documentele de plecare incapand cu 01.01.2011 dar incetarea este cu art. 55 lit.b din Codul Muncii, angajatorul spunand ca nu mai este valabil articolul de 56 lit. d din Codul Muncii. Poate influenta negativ pensia aceasta incetare angajare cu art.55 lit b ?Este legal ceea ce face angajatorul atata timp cat noul Cod al Muncii nu a fost definitivat?Multulesc frumos.
1. Pentru ca decizia de pensionare anticipata sa intre in plata, angajatul trebuie sa prezinte la Casa de Pensii decizia de incetare a CIM.
2. Nu conteaza cu ce articol din Codul muncii ii inceteaza CIM. Pensia este aceea din decizia de pensionare.
3. Art.56, lit.d) din Codul muncii exista dar are un alt continut si nu are legatura cu definitivarea Codului muncii.