Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Art.55 lit B din Codul Muncii- pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Art.55 lit B din Codul Muncii- pensionare

Daca cuantumul pensiei anticipate se calculeaza pe principiul contributivitatii, este dezavantajat in vreun fel angajatul (viitorul pensionar) daca iese din munca in baza art 55 lit. B din Codul Muncii si nu cu art. 56 lit. C?

Va multumesc.
MagdaMe, utilizator
Cuantumul pensiei nu are nici o legatura cu incetarea CIM conform articolelor respective din Codul Muncii.
Pentru pensionare nu conteaza cu cel articol se desface CIM.
Dezavantajul angajatului este ca, prin incetarea CIM cu art.55 lit.b) la momentul depunerii dosarului de pensionare, pierde 2-3 luni de salarizare, pana la primirea deciziei de pensionare. In schimb, castiga pensia pe lunile respective, deoarece pensia anticipata intra in plata de la incetarea CIM (bineinteles ca dupa depunerea dosarului la casa de pensii).
Va multumesc.