Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale drept civil
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

drept civil

am imprumutat un bun prieten cu o suma de bani care a zis ca ii foloseste in societate pt care mia dat un bilet la ordin scadent la 30 zile moment in care na avut lichiditati si ma rugat sa nu folosescc biletul la ordin si asa timp de mai multe luni pana cand am aflat ca el este in insolventa si ca nu are de unde sami dea banii.am aflat ca banii nu au fost trecuti prin contabilitate cu inregistrarea biletului la ordin.ce trebuie sa fac? va multumesc.
daca s-a deschis insolventa, depuneti BO la masa credala si sperati ca veti recupera ceva in urma lichidarii firmei.
ma gandeam la o latura penala pt ca biletul nu a avut acoperire in banca
personal consider ca acel bilet la ordin trebuia depus in vederea decontarii la banca aratata care va emitea si refuzul de plata motivat de lipsa de disponibilitati, abia atunci se putea discuta de o plangere penala pentru inselaciune impotriva administratorului. Atata timp cat nu veti putea dovedi ca respectivul administrator a emis cu rea credinta un instrument de plata care la scadenta se stia ca nu va avea acoperi nu vad rostul unei astfel de plangeri