Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contributii platite in alte tari; pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contributii platite in alte tari; pensie comunitara

buna seara.in urma cu 2 ani am lucrat in italia cu carte de munca{un an}ceea ce inseamna ca am contribuit la fondul de pensii de acolo.Intrebarea mea este,unde sau depus acei bani,in italia sau aici in tara?
-Art. 8 din Legea nr. 19/2000, respectiv art. 19 din Legea nr. 263/2010;
-Regulamentele nr. 1408/71/CEE cu privire la coordonarea sistemelor de securitate sociala pentru persoanele angajate, lucratorii independenti si membrii familiilor acestora care se deplasează in Comunitatea Europeana si nr. 574/72/CEE cu privire la procedurile de implementare a Regulamentului 1408/71/CEE;
-Decizia nr. 112/2009 privind aprobarea Instructiunilor pentru aplicarea in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 al Consiliului din 14 iunie 1971 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala in raport cu lucratorii salariati si cu familiile acestora care se deplaseaza in cadrul Comunitatii si a Regulamentului (CEE) nr. 574/72 al Consiliului din 21 martie 1972 de stabilire a normelor de aplicare a Regulamentului (CEE) nr. 1.408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala in raport cu salariatii si cu membrii familiilor acestora care se deplaseaza in interiorul Comunitatii (publicata in MO nr. 355/27.05.2009);
-Decizia nr. 135/2009 care modifica si completeaza Decizia nr. 112/2009 (publicata in MO nr. 913/24.12.2009).
si daca am plecat cu delegatie in italia , unde s-au platit contributiile pentru pensie??
Multumesc dnei. Gabriela, insa iar informatiile furnizate nu mai sunt de actualitate.Legea pensiilor 19/2000 tocmai a fost abrogata de noua lege a pensiilor aparuta 263/2010 din MO 852/21.12.2010. Legea 19/2000 mai e aplicabila doar pana la sf anului.Deasemenea regulamentul 1408 si normele aferente si anume 574 este aplicabil doar cetatenilor state terte care desfasoara activitate pe teritoriul UE. Va rog sa consultati noul regulament 883/2004 si normele aferente.Rog colegii a se documenta inainte de oferirea bazei legale in vigoare.
radudrc a scris:
Multumesc dnei. Gabriela, insa iar informatiile furnizate nu mai sunt de actualitate.Legea pensiilor 19/2000 tocmai a fost abrogata de noua lege a pensiilor aparuta 263/2010 din MO 852/21.12.2010. Legea 19/2000 mai e aplicabila doar pana la sf anului.

Va contraziceti. Legea nr. 19/2000 a fost abrogata sau mai e aplicabila pana la sfarsitul anului?

Suntem in decembrie, deci Legea nr. 19/2000 este in vigoare. Ea va fi abrogata de la 1 ianuarie 2010. Dar eu am facut referire la ambele acte normative in mesajul meu, respectiv si la Legea nr. 19/2000 si la Legea nr. 263/2010. Inteleg ca dialogam, dar nu s-ar putea sa dialogam constructiv?

radudrc a scris:
Deasemenea regulamentul 1408 si normele aferente si anume 574 este aplicabil doar cetatenilor state terte care desfasoara activitate pe teritoriul UE. Va rog sa consultati noul regulament 883/2004 si normele aferente.Rog colegii a se documenta inainte de oferirea bazei legale in vigoare.

Deocamdata Romania stabileste si plateste pensii comunitare in baza actelor normative pe care le-am scris in mesajul precedent. Ca sa scriu Decizia nr. 112/2009 si Decizia nr. 135/2009, trebuia sa scriu si Regulamentele nr. 1408/71 si 574/72.

Un citat de pe site-ul CNPAS:
În Regulamentul (CE) nr. 883/2004 nu au fost aduse modificări semnificative ale modului de reglementare a acordării prestaţiilor de pensii, acordarea prestaţiilor fiind făcută cu respectarea aceloraşi principii de bază ale Regulamentelor 1408/71 şi 574/72 (egalitatea de tratament, totalizarea perioadelor de asigurare în vederea acordării prestaţiilor, menţinerea drepturilor în curs de dobândire şi calculul pro-rata temporis al pensiilor, exportul prestaţiilor). Acordarea drepturilor de pensie comunitară se va face în aceleaşi condiţii, conform procedurilor prevăzute în aplicarea dispoziţiilor Regulamentelor nr. 1408/71 şi 574/72.

Cine doreste sa citeasca mai multe, poate accesa link-ul de mai jos:
[ link extern ]

In final, multumesc pentru completare.

Gabriela Pintea, Consilier juridic