Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... suspendare cim ingrijire copil handicap 7 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

suspendare cim ingrijire copil handicap 7 ani

buna ziua, as dosi sa aflu in baza carei legi, articol se poate suspenda un contract individual de munca pentru ingrijire copil cu handicap pana la 7 ani.
Art. 51 C.mun. prevede :
(1) Contractul individual de muncă poate fi suspendat din iniţiativa salariatului, în următoarele situaţii:
......
b) concediu pentru îngrijirea copilului bolnav în vârstă de până la 7 ani sau, în cazul copilului cu handicap, pentru afecţiuni intercurente, până la împlinirea vârstei de 18 ani;
.....