avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 897 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... inducerea in eroare a consumatorilor prin pretinderea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

inducerea in eroare a consumatorilor prin pretinderea unor calitati care nu pot fi probate

am si eu o nelamurire si am nevoie de ajutor:
este vorba de un produs de pe piata care are io sigla inscriptionata "denumire"
Nu exista o referire sau o trimitere la beneficiile conferite pe fisa tehnica, pe ambalaj sau in agrementul tehnic de produs.

Avind in vedere inducerea in eroare a consumatorilor prin pretinderea unor calitati care nu pot fi probate, exista o cale de atac ?
Cel mai recent răspuns: ContSters158230 , utilizator 16:13, 21 Decembrie 2010
Daca nu scrie nimic inseamna ca nu face referire la ceva anume.
Nu stiu in ce masura as vedea ca o pretindere a unor calitati care nu pot fi probate.
Avand in vedere ca nu stim despre ce produs este vorba ('' probabil banane'' ), va sfatuiesc sa cititi Legea 363/2007- privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii.

www.avocatnet.ro/content/art...
Ultima modificare: Marți, 21 Decembrie 2010
ContSters158230, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract vodafone rudy76 rudy76 As vrea sa stiu daca sub incidenta oug 34/2014, Intra si contractele prestari servicii de date,semnate in magazinele vodafone,atata timp cat nu am primit toate ... (vezi toată discuția)
Promotiile cu produse gratuite sunt interzize? Andreea.B Andreea.B Buna ziua, Am auzit ca ar fi interzise promotiile de genul \"La cumpararea de 2 produse primesti unul gratuit\" de la intrarea in vigoarea a Legii nr. ... (vezi toată discuția)
Problema contract intenet. Danutsz Danutsz Salut! Pe data de 11/10/2010 am facut un abonament contractual cu serviciul de internet prin modem portabil pe 24 luni. Problema este ca traficul imi este ... (vezi toată discuția)