Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... inducerea in eroare a consumatorilor prin pretinderea ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

inducerea in eroare a consumatorilor prin pretinderea unor calitati care nu pot fi probate

am si eu o nelamurire si am nevoie de ajutor:
este vorba de un produs de pe piata care are io sigla inscriptionata "denumire"
Nu exista o referire sau o trimitere la beneficiile conferite pe fisa tehnica, pe ambalaj sau in agrementul tehnic de produs.

Avind in vedere inducerea in eroare a consumatorilor prin pretinderea unor calitati care nu pot fi probate, exista o cale de atac ?
Daca nu scrie nimic inseamna ca nu face referire la ceva anume.
Nu stiu in ce masura as vedea ca o pretindere a unor calitati care nu pot fi probate.
Avand in vedere ca nu stim despre ce produs este vorba ('' probabil banane'' ), va sfatuiesc sa cititi Legea 363/2007- privind combaterea practicilor incorecte ale comerciantilor in relatia cu consumatorii.

www.avocatnet.ro/content/art...
ContSters158230, utilizator