Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Protectia juridica a angajatilor care se afla in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Protectia juridica a angajatilor care se afla in concediu de odihna

as dori sa stiu, daca in timpul efectuarii concediului de adihna, angajatorul are voie(conform actualului cod al muncii) sa concedieze angajatii, si daca "da" in ce conditii?
multumesc anticipat
1. Codul muncii spune:
Art. 60 - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

2. Asadar sunt doua aspecte:
- daca angajatorul este in reorganizare judiciara sau faliment va poate concedia si in timp ce sunteti in CO;
- nu spuneti de unde stiti ca va concediaza in timp ce sunteti in CO. Poate este vorba numai de emiterea preavizului de concediere.

3. Va poate concedia imediat ce se termina CO.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane