avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Protectia juridica a angajatilor care se afla in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Protectia juridica a angajatilor care se afla in concediu de odihna

as dori sa stiu, daca in timpul efectuarii concediului de adihna, angajatorul are voie(conform actualului cod al muncii) sa concedieze angajatii, si daca "da" in ce conditii?
multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:20, 21 Decembrie 2010
1. Codul muncii spune:
Art. 60 - (1) Concedierea salariaţilor nu poate fi dispusă:
...
i) pe durata efectuării concediului de odihnă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.

2. Asadar sunt doua aspecte:
- daca angajatorul este in reorganizare judiciara sau faliment va poate concedia si in timp ce sunteti in CO;
- nu spuneti de unde stiti ca va concediaza in timp ce sunteti in CO. Poate este vorba numai de emiterea preavizului de concediere.

3. Va poate concedia imediat ce se termina CO.
Ultima modificare: Marți, 21 Decembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, ... LOPY LOPY Este posibil ca după ce am inaintat cerere de concediu de odihnă, în aceeași zi,angajatorul să dea o decizie de restrângere a activității și implicit ... (vezi toată discuția)
Se poate in timpul co? laurentiusergiu_33 laurentiusergiu_33 In timpul efectuarii CO,poti fi concediat?Multumesc. (vezi toată discuția)
Urgent-concediere eujad eujad pe perioada concediului de odihna sau fara plata , pot face restructurari? (vezi toată discuția)