Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire la serviciu dupa concediu maternitate 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire la serviciu dupa concediu maternitate 2 ani

revenire la serviciuu dupa concediu maternitate de 2 ani , daca lucrez 6 luni , nu ma poate da afara ,apoi cind trec cele 6 luni , pot lua somaj ?
Cele 6 luni reprezinta perioada de readaptare si nu va poate concedia pentru necorespundere profesionala. Daca postul se desfiinteaza va poate concedia chiar si din prima zi a reluarii activitatii.
nocol1973 a scris:

revenire la serviciuu dupa concediu maternitate de 2 ani , daca lucrez 6 luni , nu ma poate da afara ,apoi cind trec cele 6 luni , pot lua somaj ?

In prezent, la revenirea din CCC angajtorul va poate concedia pentru orice motiv , cu exceptia celui pentru necorespundere profesionala. Interdictia este pentru o perioada de 6 luni de la data revenirii la locul de munca.

Pentru somaj este nevoie sa fiti concediata pentru motive neimputabile dvs. , insa acest lucru il decide angajatorul si nu salariatul.
deocamdata am intrat in iar concediu fara plata,apoi cu 10.01.2011 am incetat activitatea c u acordul partilor .
trebuie sa duc cartea de munca la scanat ?
Carnetul dvs de munca trebuia dus de catre angajator daca avea aprobare de pastrare si completare a carnetelor de munca sau de catre ITM la scanat pana la 30.11.2010.
Care este temeiul de drept concret prin care nu poate fi concediata in primele 6 luni , salariata ce revine din concediu de maternitate pe motiv de inadaptare profesionala dar pe motiv de reorganizare activitate se poate ??
Pentru ca ce am gasit eu (OUG 111/2010) coroborat cu Codul Muncii se refera la imposibilitatea concedierii cu exceptia cazului reorganizarii judiciare sau a falimentului angajatorului.
Andrei Koszti, Avocat