Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire la serviciu dupa concediu maternitate 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire la serviciu dupa concediu maternitate 2 ani

revenire la serviciuu dupa concediu maternitate de 2 ani , daca lucrez 6 luni , nu ma poate da afara ,apoi cind trec cele 6 luni , pot lua somaj ?
Art. 25 din OUG nr.111/2010
(1) Angajatorul are obligaţia de a aproba concediul pentru creşterea copilului prevăzut la art. 2
alin. (1), precum şi concediul fără plată prevăzut la art. 6 alin. (1) şi art. 10 alin. (1) şi (2).
Perioada de acordare se stabileşte de comun acord cu angajatul.
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în
cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de
până la un an sau de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.
(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.
(4) Prevederile alin. (2) şi (3) nu se aplică în cazul concedierii pentru motive ce intervin ca urmare
a reorganizării judiciare sau a falimentului angajatorului, în condiţiile legii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Pai asta ziceam si eu mai sus...
Acest text de lege NU PERMITE concedierea decat in cele 2 situatii de exceptie.
Mai sus sustineati ca acest text de lege reglementeaza aspectul de a nu se putea face concedierea pe nepregatire profesionala, insa pe alt motiv ar fi posibil chiar imediat dupa revenirea din concediu, aspect pe care nu-l regasesc in legislatie si nici in opinii de specialitate.......
Daca v-ati fi uitat la data ati fi observat ca raspunsul este dat in 2010, cand era in vigoare CCMN 2007/2010 care prevedea la art. 76 alin.3 : Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau de concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.

p.s.
nu incercati sa extrapolati raspunsurile postate ... intrucat nu exista nicio contradictie cu legislatia in vigoare la data postarii lor ...
Scuze, asa este nu extrapolez...
Pur si simplu cautam un raspuns si am vazut ceva neconcordant cu legislatia la zi...
E bine insa ca la acest moment drepturile salariatilor sunt mai bine protejate iar opiniile juristilor mai putin impartite...