avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... abuz in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

abuz in familie

daca am facut o plangere la politie impotriva sotului pentru violenta si apoi obtin si certificat medico-legal , pentru alta violenta , ce se intampla ?
Cel mai recent răspuns: Radu Gabrian , Mediator 18:11, 10 Ianuarie 2011
Formulati plangeri penale pentru loviri si violente pentru fiecare agresiune.
Plangerea se formuleaza in termen de 2 luni de la cunoasterea autorului faptei.
Solicitati eliberarea unor certificate medico-legale,pentru fiecare dintre violente
Pentru fiecare fapta-infractiune de lovire formulati plangere la politie sau la parchetul careia i-ar reveni competenta sa judece cauza in fond, in termen de 2 luni de la data comiterii faptei, pentru ca in speta discutam de sot.
Fiecare plangere va fi necesar sa o dovediti cu martori, certificatul medico-legal fiind o proba dar nu suficienta pentru dovedirea vinovatiei acestuia.
Certificatul medico-legal atesta faptul ca ati suferit leziuni pentru a caror vindecare se acorda un anumit nr. de zile de ingrijiri medicale in functie de gravitatea acestora, ca acestea au fost produse prin lovire cu/de corp dur, ca pot din data x dar nu si cine le-a provocat.
De aceea aveti nevoie de fiecare data si de dovada cu martori.

Buna ziua,
eu ma aflu aproximativ in aceeasi situatie,stau cu socrii care aproba comportamentul sotului meu, ce martor pot sa aduc? am un copil de 8 luni, daca as pleca cu el la parintii mei fara aprobarea sotului, din punct de vedere legal ce mi s-ar intampla?
natalykiska a scris:

Buna ziua,
eu ma aflu aproximativ in aceeasi situatie,stau cu socrii care aproba comportamentul sotului meu, ce martor pot sa aduc? am un copil de 8 luni, daca as pleca cu el la parintii mei fara aprobarea sotului, din punct de vedere legal ce mi s-ar intampla?


Nimic.
bebito&bebita a scris:

daca am facut o plangere la politie impotriva sotului pentru violenta si apoi obtin si certificat medico-legal , pentru alta violenta , ce se intampla ?


Divortati.

Alte discuții în legătură

Bataie sultanoiu ionela sultanoiu ionela daca cineva a dat un pumn lu taicasu, acesta cei poate face? poate sa faca plangere penala ptr vatamare corporala? (vezi toată discuția)
Am fost batuta de prietenul meu-plangere penala bubulina_nico bubulina_nico prietenul meu ma batut fpoarte tare am scos un certificat medico legal ce trebuie sa fac pe mai departe pentru a sta acolo unde ai este locul:(( va rog ... (vezi toată discuția)
Agresiune ATELOCIN ATELOCIN Buna, am si eu o probl. am fost agresata de sot si vreau sa intentez divort ( inca nu am facut-o), iar acum a luat copilul si a plecat cu el la tara la ... (vezi toată discuția)