Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj?

Buna ziua,
am fost in somaj 15 luni, apoi m-am angajat si acum dupa 1 an de la angajare am aflat ca postul se va desfiinta, intrebarea mea este: am dreptul la indemnizatia de somaj?, daca in ultimele 24 luni: somaj 12luni+angajat 12luni.
Va multumesc.
Daca aveti 12 luni lucrate la actualul angajator (si pentru care s-au platit contributiile la somaj) veti beneficia de indemnizatie de somaj.