Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... cesionare ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

cesionare ...

Buna seara !
Ajutati-a va rog intr-o problema:
O firma a fost cesionata in urma cu un an. Acum un vechi furnizor cere prin instanta repunerea in functie a vechiului administrator pe motiv ca in contractul pe care il avea cu firma se stipula ca nu se putea instraina firma fara acordul furnizorului. Dar furnizorul a fost de acord la momentul respectiv si chiar a semnat acte cu noul administrator , pe care nu le mai aminteste nicaieri!!!
Intrebarea mea este urmatoarea- este posibila repunerea in funstie a vechiului administrator deoarece mie mi se pare anormal ! In perioada asta de un an cine stie ce a facut vechiul administrator si poate firma si-a pierdut renumele, de ce vechiul administrator sa ia o ruina dupa atata timp????:(:(
OLY-OLY, utilizator
Un furnizor nu are niciun drept si nicio calitate sa poata conditiona astfel de acte, care tin doar de asociatii/actionarii societatii. Respectivul furnizor, atata timp cat nu face parte din AGA nu are niciun drept de decizie asupra statutului societatii.
O firma a fost cesionata in urma cu un an. Acum un vechi furnizor cere prin instanta repunerea in functie a vechiului administrator

In cazul de fata sunt 2 modificari ale actului constitutiv care nu au legatura intre ele
1 cesiune = instrainarea partilor sociale de catre asociati
2 asociatii pot numi/revoca administratorul
Intrebarea mea este urmatoarea- este posibila repunerea in funstie a vechiului administrator deoarece mie mi se pare anormal !

NU
Dreptul oricarei persoane interesate de a formula opozitie este de 30 zile de la publicarea Hot AGA in Monitorul oficial
Va multumesc mult pentru raspuns! M-ati linistit! Craciun fericit va doresc si sa va aduca mosul tot ce va doriti!;)