avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... corectare la o litera a certificatului de nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

corectare la o litera a certificatului de nastere

buna ziua.Am o intrebare la dvs si va rog sa ma ajuta-ti ce sa fac.Am o problema de rezolvat la certificatul de nastere a baiatului meu.Cand s-a nascut baiatul in anul 1995 la maternitatea filantropia bucuresti[doamna care lucra atunci la inregistrari noi nascuti]nu a stiut cum sa scrie prenumele copilului corect[ea a trecut KASIM asa cum a inteles ea im momentul acela]si asa este trecut si in registru de naster noi nascuti la of starii civile sect 1.Dar intr-o zi acum un an si ceva im urma baiatul meu neavand ce face si-a modificat singur in certificatul lui de naster o literala prenumele lui[era litera i si si-a corectat-o in liter E ]si acum in certificatul lui de nastere original este scris KASEM,si cu acel certificat de nastere a luii-am facut baiatului anul acesta buletin.Intrebarea mea este ce sa fac ca sa-mi rezolv problema la prenumele copilului asa cum se scrie corect,asa cum se pronumta prenumele lui in realitate KASEM nu KASIM asa cum fara intentie si fara rea vointa sa trecut de prima data prenumele gresit in certificatul constatator de nastere in anul 1995.Ce sa fac ca si in registrul de nastere de noi nascuti de la of starii civile sect 1 sa-m- elibereze un nou certificat de nastere a copilului cu prenumele scris corect si sa fie modificata litera si rectificat si in registru nasteri.Va multumesc pt sfaturi si astept un raspuns concret in astfel de cazuri.
puteti solicita un duplicat dupa certificatul original.
stiam ca pot sa solicit un certificat original al baiatului,dar cum sa fac ca modificarea literei sa fie si in registrul lor de la of stari civile si sa fie scris corect prenumele lui.[KASEM in loc de KASIM]eu vreau modificarea literei la prenumele lui nu altceva.se poate rectifica pe cale administrativa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indreptare act de nastere la copilul meu ContSters180134 ContSters180134 buna ziua.am o intrebare la dvs si va rog sa ma ajuta-ti ce sa fac.Am o problema de rezolvat la certificatul de nastere a baiatului meu.cand am nascut baiatul ... (vezi toată discuția)
O mica problema cu certificatul de nastere al copilului meu ContSters180134 ContSters180134 buna ziua. Cu ce sa dovedesc ca prenumele copilului meu se scrie altfel,decat cel pe care este scris in registru de stare civila.Prenumele copilului este de ... (vezi toată discuția)
Modificarea prenumelui doar cu o litera toadermarina toadermarina buna ziua .copilul meu minor si-a modificat singur o litera la prenumele lui si asa i-am facut buletinul.si-a modificat o litera la certificatul lui de ... (vezi toată discuția)