Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

Poate patronul sa ma dea in concediu fara plata atata timp cat am dreptul la concediul de odihna?
Patronul nu poate sa va oblige sa intrati in concediu fara plata.
Pentru a intra in concediu fara plata salariatul trebuie sa solicite in scris acest lucru.
1. In CCMUNN exista p prevedere legala care spune:
Art.43...
(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

2. In rest sunt valabile cele spuse de colega mea, mai sus.