avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediul fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediul fara plata

Poate patronul sa ma dea in concediu fara plata atata timp cat am dreptul la concediul de odihna?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:33, 25 Decembrie 2010
Patronul nu poate sa va oblige sa intrati in concediu fara plata.
Pentru a intra in concediu fara plata salariatul trebuie sa solicite in scris acest lucru.
1. In CCMUNN exista p prevedere legala care spune:
Art.43...
(5) In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata.

2. In rest sunt valabile cele spuse de colega mea, mai sus.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata bucur_marcela bucur_marcela Se poate acorda concediu fara plata daca angajatul mai are zile de concediu de odihna? Cate zile se pot acorda de concediu fara plata? (vezi toată discuția)
Perioada concediului fara plata data de angajator mihaela_20o7 mihaela_20o7 care este perioada legala de concediu fara plata data de catre angajator?si in ce conditii se acorda acest concediu? (vezi toată discuția)
Concediu fara plata anditaru anditaru As dori sa stiu daca este legal sa fiu trimis in concediu fara plata de conducerea unei sucursale a lui termoelectrica,impotriva vointei mele ,daca da conform ... (vezi toată discuția)