avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Se poate acorda concediu fara plata daca angajatul mai are zile de concediu de odihna? Cate zile se pot acorda de concediu fara plata?

Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:19, 9 Decembrie 2008
Daca angajatorul trece printr-o situatie grea poate sa faca uz de art.43(5) din CCMUNN pe anii 2007-2010, care spune:
"In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata."
Daca nu va poate acorda CO in aceste zile inseamna ca are probleme financiare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu fara plata. corect? robertsega32 robertsega32 un angajator poate sa acorde unilateral concediu fara plata la toti angajatii, pentru perioade scurte de timp, din cauza dificultatilor economice? Pe ce baza? ... (vezi toată discuția)
Concediul fara plata BEJAT BEJAT Poate patronul sa ma dea in concediu fara plata atata timp cat am dreptul la concediul de odihna? (vezi toată discuția)
Concediu fara plata anditaru anditaru As dori sa stiu daca este legal sa fiu trimis in concediu fara plata de conducerea unei sucursale a lui termoelectrica,impotriva vointei mele ,daca da conform ... (vezi toată discuția)