Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Se poate acorda concediu fara plata daca angajatul mai are zile de concediu de odihna? Cate zile se pot acorda de concediu fara plata?

Daca angajatorul trece printr-o situatie grea poate sa faca uz de art.43(5) din CCMUNN pe anii 2007-2010, care spune:
"In cazul in care din motive obiective este necesara reducerea sau intreruperea temporara a activitatii, pentru maximum 15 zile pe an, cu obligativitatea reluarii ei, unitatea, cu acordul sindicatelor, poate acorda concediu fara plata."
Daca nu va poate acorda CO in aceste zile inseamna ca are probleme financiare.