Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariate concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariate concediu neefectuat

În martie 2007, soțul meu a intrat în concediu crestere copil nereusind sa efectueze concediul de odihnă aferent anului 2007 (precizez că lucrând în Învățământ luarea concediului de odihnă în timpul cursurilor e practic imposibilă).Nu a beneficiat nici de compensarea financiară a zilelor de concediu neefectuat pe motiv că această compensare se plătește doar în cazul în care încetează contractul de muncă iar în concediul de creștere copil, contractul e doar suspendat. În acest an se întoarce la locul de muncă în august și până la inceperea școlii va efectua doar 13 zile din concediul restant.Întrebarea mea este următoarea: va avea dreptul la compensarea financiară a zilelor de concediu pe care nu le-a efectuat în 2007? Și dacă da, care este legea care prevede acest lucru?
Nu are dreptul. Asa cum ati precizat singura compensarea in bani a C.O. se face numai in cazul incetarii contrcatului individual de munca. In schimb, zilele de CO neefectuate pentru 2007 le poate lua pana la sfarsitul anului 2008.