Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA rambursare de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

rambursare de tva

ce acte trebuie sa ai ca sa poti recupera tva de la stat si ce verificari se fac;sunt o firma mica care exporta ciuperci in italia si niciodata n-am cerut tva de frica controalelor.
trebuie sa bifati in decontul de tva rambursarea.Actele firmei si actele contabile se cer.Nu exista o procedura standard pentru control.
pregatiti jurnalele vanzari si cumparari, balanta de verificare, contracte comerciale, facturile in original si documente care sa justifice scutirile de taxa aplicate (in cazul dvs. livrarile intracomunitare de bunuri), documente din care sa rezulte suma ceruta la rambursare (investitii efectuate, etc)

exista o procedura si o metodologie de lucru pentru actele de control din cadrul activitatii de inspectie fiscala, aprobata prin ordin al presedintelui anaf, dar nu are rost sa intram in detalii.

mult succes!