avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un sfat va rog
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un sfat va rog

daca am depus recurs la o hotarire de fond funciar trebuia sa platrsc un timbru? as vrea sa nu am surpriza ca recursul va fi respins pentru ca nu am platit timbrul? cit credeti ca dureaza acest recurs se da o hotarire la prima infatisare la tribunal sa va dura un an doi ca la judecatorie ? multumesc si la multi ani
Cel mai recent răspuns: Cezar augustin Dinu , Avocat 19:57, 25 Decembrie 2010
La multi ani si dumneavoastra si Craciun linistit!
Litigiile de fond funciar sunt scutite de taxa de timbru.
In ce priveste durata ... e greu de anticipat ... se poate termina la primul termen sau la al n-lea. Depinde de recurs, de parti, de procedura ...
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Decembrie 2010
Mihaela Nevoie, Avocat
motivele de recurs pt a nu fi anulat recursul ca nemotivat. nu trebuie sa achitati taxa de timbru.
prin citatia la judecata (in recurs) vi se va pune in vedere daca/cat aveti de achitat ca taxa judiciara de timbru

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Motiv de anulare recurs! Marina72 Marina72 instanta poate sa-mi anuleze un recurs pe motivul ca nu am timbrat suficient in conditiile in care am fost citata cu punere in vedere sa \"completez taxa pana ... (vezi toată discuția)
Timbrarea actiunii in recurs adiadiadi adiadiadi Buna seara Am avut o actiune care a fost respinsa la tribunal .pe contencios administrativ fiscal, anulare act administrativ Am depus recursul in termen ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru recurs Mihaela Elena Mihaela Elena o rugaminte va rog... Acum un an de zile mi s-a admis recursul impotriva Comisiilor Locale si Judetene in obtinerea unui titlul de proprietate si desigur ... (vezi toată discuția)