avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1972 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la somaj dupa CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la somaj dupa CCC?

Sunt bugetara din 1989,actualmente sunt in ccc si am auzit ca se fac din nou reduceri de personal in perioada in care ccc-ul se termina si eu incep sa lucrez(martie 2011).Intrebare:pot cere somajul dupa perioada care ccc-ul se termina?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:28, 27 Decembrie 2010
1. Indemnizatia de somaj nu se cere, ea se acorda de catre stat daca indepliniti conditiile legale.
2. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca va inceteaza raporturile de munca (de serviciu) din motive neimputabile dvs.
3. Daca se vor face restructurari atunci nu va este imputabil asa ca veti beneficia de indemnizatie de somaj.
4. Dar pana in martie mai este si se poate sa nu se mai faca acele reduceri de personal de care ati auzit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj ContSters342548 ContSters342548 Va rog sa-mi spuneti daca militarii carora le-a incetat CIM pe perioada determinata si care au ales sa nu-l mai prelungeasca,au dreptul la ajutorul de somaj,in ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa ccc si contract pe perioada determinata aipopescu aipopescu Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie: sunt profesoara si am lucrat neintrerupt din 01.09.2003 si pana in 09.03.2009 ( am avut mai multe contracte ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj sau nu? Ramoon Ramoon Buna ziua! Sa va prezint un pic situatia in care ma aflu: din 2001 pana in 2006 am lucrat la o firma in Brasov pe perioada nedeterm. Din 2006 pana in ... (vezi toată discuția)