Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la somaj dupa CCC?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la somaj dupa CCC?

Sunt bugetara din 1989,actualmente sunt in ccc si am auzit ca se fac din nou reduceri de personal in perioada in care ccc-ul se termina si eu incep sa lucrez(martie 2011).Intrebare:pot cere somajul dupa perioada care ccc-ul se termina?
1. Indemnizatia de somaj nu se cere, ea se acorda de catre stat daca indepliniti conditiile legale.
2. Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca va inceteaza raporturile de munca (de serviciu) din motive neimputabile dvs.
3. Daca se vor face restructurari atunci nu va este imputabil asa ca veti beneficia de indemnizatie de somaj.
4. Dar pana in martie mai este si se poate sa nu se mai faca acele reduceri de personal de care ati auzit.