avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 334 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada provizorie. Conducere in afara tarii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada provizorie. Conducere in afara tarii

Buna ziua!Se poate circula in strainatate cu dovada provizorie?Banuiesc ca nu,dar vreau sa stiu daca exista o solutie pentru astfel de probleme.Se poate face ceva,ma refer la o cerere catre organul competent,in speta politia, pentru a se elibera permisul de conducere pentru perioada in care esti plecat din tara?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Neculce , utilizator 15:33, 29 Decembrie 2010
Puteti incerca sa faceti cererea.
Sa ne spuneti si noua ce raspuns ati primit.
Raspunsul este negativ.
Singurul act care va atesta dreptul de a conduce in exteriorul tarii,este permisul de conducere si nu o adresa /certificat de grefa emisa de un tribunal romanesc.
Nu exista nicio posibilitate in acest sens,desi raspunsul trebuia sa il cunoasca si dl.avocat Lascoschi

Data post: Luni, 27 Decembrie 2010, 11:08




Puteti incerca sa faceti cererea.
Sa ne spuneti si noua ce raspuns ati primit.
cu dovada provizorie se poate circula in toata UE si in SEE , Tratatul de aderare prevede acest lucru.
Eu am circulat pana in Germania cu dovada provizorie de nenumarate ori.
Tot ceea ce este valabil in Romania este valabil si in UE.
Procurorii din cate am observat sunt de parere ca nu se poate circula decat pe teritoriul Romaniei.
Cel putin asa am perceput raspunsurile date unor oameni cu astfel de probleme.
Nu am avut un caz concret dar am vazut opinia unor parchete exprimate verbal prin procurorul de serviciu.
Nu cunosc sa existe aceasta posibilitate,dar pentru a nu avea dubii solicitati lamuriri in acest sens de la IGPR-Directia de Politie Rutiera.

Alte discuții în legătură

Circulatie in ue cu dovada de circulatie sile_do sile_do as dori si eu o informatie.pot circula cu dovada de circulatie in tari UE si non-UE?Dovada este prelungita in fiecare luna.permisul este retinut pana la ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere suspendat eu777 eu777 Buna Ziua, Am o nelamurire si solicit putin ajutor din partea dumneavoastra. Unui amic al meu i-a fost suspendat permisul de ... (vezi toată discuția)
Dovada provizorie de circulatie clala clala In actualul Cod Rutier, o combinatie nefericita dintre OUG 195 si un Regulament de Aplicare - unul conceput de parlament si celalalt de catre organele de ... (vezi toată discuția)