Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... simplu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

simplu

ce se intampla daca parintele caruia i-au fost indrituite relatii personale cu copilul nu si-l exercita?
Acesta nu este o oobligatie, astfel incat drepturile avem optiunea de a le exercita sau nu.Important este sa-si execute obligatiile ce-i revin.Sigur, este pacat sa nu uzeze de acest drept, insa nu poate fi tras la raspundere .
Reprezinta o obligatie si ca atare in momentul in care nu le exercita poate fi decazut, implicit tras la raspundere. Exemplu pentru a preveni ulterioare comentarii: lipsa educatiei(sigur, depinde si varsta minorului) si multe altele de care un parinte se face responsabil.
ContSters7431, utilizator
nimeni nu poate fi tras la rawpundere pt. ca refuza sa uzeze de un drept al sau.
Programul de vizita al minorului este un drept si nu o obligatie.
Nimeni nu poate fi obligat sa isi exercite un drept si nici tras la raspundere pentru neexercitarea acestuia. Ramane la latidutinea persoanei in cauza.
Dreptul de a avea legaturi personale cu minorul este doar un drept.Nu poate fi nimeni tras la raspundere pentru neexercitarea lui.Daca ar fi asa, atat de multi parinti care nu-si vad copiii , ar trebui sanctionati? poate, insa atunci cand acest drept va deveni obligatie.Obligatia este doar de natura morala.Atat.
@bighiu, poate si argumentati de ce aceasta este o obligatie si poate ne spuneti si sanctiunea aplicabila parintelui care nu-si exercita dreptul.