Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... simplu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

simplu

ce se intampla daca parintele caruia i-au fost indrituite relatii personale cu copilul nu si-l exercita?
Sigur, privind doar dreptul de vizita, nu exista o obligatie. Insa celelalte obligatii nu se exclud.
Exemple?
-obligatia de intretinere
-obligatia de educare
Sanctiuni:
-decadere din drept parintesc
-art. 1000 cod civil
ContSters7431, utilizator
Da, exista sanctiuni potential aplicabile parintelui in grija caruia este minorul , pentru neindeplinirea obligatiei de a oferi copilului educatia , de a-l supraveghea , el fiind dealtfel raspunzator pentru prejudiciile cauzate de minor.In privinta acestui aspect se spune ca de fapt ambii parinti ar trebui sa raspunda pecuniar pentru delictul minorului .Cat priveste decaderea , aceasta poate avea loc atunci cand parintele respectiv pune in pericol grav viata, sanatatea, educatia minorului.
Insa referindu-ne strict la dreptul de a avea legaturi cu minorul in sensul de a petrece timp liber, de a se bucura de prezenta copilului, neexercitarea acestui drept nu este sanctionabila.
ContSters181996, utilizator
Da, este adevarat, probabil vorbeste si situatia actuala a efectelor "responsabilitatilor". In cazul de fata, inca nu e stabilit ceva concret. Eu as promova o lege privind...sterilizarea celui ce se face vinovat de nedemnitatea de a fi parinte, potrivit principiului: calitatea umana se identifica cu dovada psihica/emotionala fata de cea animala. Aici, cu parere de rau trebuie sa spun ca in multe situatii animalele au castig de cauza.
In alta ordine de idei: calitatea de parinte, genereaza obligatii, pe care legislatia noastra este ori saraca ori neinteleasa. Nepasarea este una din conditiile decaderii.
Art. 110. - Decãderea din drepturile pãrintesti nu scuteste pe pãrinte de îndatorirea de a da întretinere copilului.
Reciproca, faptul ca participa la intretinere, NU SCUTESTE PARINTELE DE CELELALTE OBLIGATII.
ContSters7431, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
si copilul are dreptul de a-si cunoaste membrii familiei extinse....de ce trebuie obligat sa o faca?