avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de somaj este stagiu pentru pensie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de somaj este stagiu pentru pensie?

As vrea sa stiu si eu daca somajul de drept se considera vechime in campul muncii
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 18:30, 29 Decembrie 2010
1. Fiind nascuta in februarie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 4 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 31 de ani si 4 luni.
2. Deoarece aveti stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 56 de ani si 4 luni (dar veti primi o pensie diminuata cu 45%).
3. Dar puteti sa solicitati si pensie anticipata (fara diminuarea pensiei) atunci cand veti avea un stagiu de cotizare de minim 39 de ani si 4 luni.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Decembrie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa terminarea somajului pot incheia un contract de asigurare sociala? brezan brezan Mai am 1 luna si mi se termina somajul. Am 52,4 ani si o vechime in campul muncii de 33 ani. As dori sa cotizez in continuare pana la 35 de ani vechime pt. ... (vezi toată discuția)
Stagiul de cotizare pentru pensie de stat caesara7 caesara7 Buna ziua, In urma cu cateva zile, tatal meu a fost disponibilizat de la serviciu .Are varsta de 60 de ani si vechime in campul muncii de 40 de ani si 10 ... (vezi toată discuția)
De la pfa in somaj? ContSters237549 ContSters237549 Sunt PFA din 2012. Pe anul si luni din 2013 (pana azi) nu am realizat venituri. As putea incepand cu 2014 sa platesc contributia la somaj, timp de 12 luni, ... (vezi toată discuția)