Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de somaj este stagiu pentru pensie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de somaj este stagiu pentru pensie?

As vrea sa stiu si eu daca somajul de drept se considera vechime in campul muncii
1. Fiind nascuta in februarie 1959 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 4 luni, cu un stagiu complet de cotizare de 31 de ani si 4 luni.
2. Deoarece aveti stagiul complet de cotizare puteti solicita pensie anticipata partiala la varsta de 56 de ani si 4 luni (dar veti primi o pensie diminuata cu 45%).
3. Dar puteti sa solicitati si pensie anticipata (fara diminuarea pensiei) atunci cand veti avea un stagiu de cotizare de minim 39 de ani si 4 luni.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane