Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Cum radiez din cartea funciara o ipoteca de rang 1 ?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Cum radiez din cartea funciara o ipoteca de rang 1 ?

Am avut un credit bancar iar acum vreau sa scot de sub ipoteca terenul intravilan (platforma betonata) + cladire, conform art. 1788 Cod civil. Ce trebuie sa fac? Ce acte imi trebuiesc pentru persoana juridica?

Mentionez ca banca nu mai are nici o pretentie baneasca deoarece obligatiile de plata garantate prin constituirea ipotecii au fost achitate.
Banca, in favoarea careia a fost inscrisa ipoteca pentru bunul Dvs, trebuie sa va emita o adeverinta din care reiese faptul ca ipoteca trebuie ridicata intrucat Dvs nu mai aveti datorii la banca. Adeverinta respectiva trebuie sa ajunga la arhiva electronica, sau unde va trimite banca. Ei stiu mai bine. Probabil ca trebuie platit ceva pentru a se ridica ipoteca si la fel de probabil este ca va dura un timp pana se opereaza ridicarea ipotecii. Succes!
Am primit adeverinta. Multumesc.
Respectiva adresa emisa de banca se depune la Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara in vederea radierii dreptului de ipoteca dincartea funciara. Va trebui sa completati o cerere tip (in posesia careia intrati la OCPI) si sa achitati un tarif de 60 lei (daca e o singura ipoteca si este vorba despre un singur imobil cu un singur numar cadastral). Tariful se achita tot la OCPI.
Atentie: adresa trebuie sa cuprinda obligatoriu numarul cadastral al imobilului, nnumarul de carte funciara in care este inscris si numarul sub care s-a inscris dreptul de ipoteca in CF.