avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1028 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie anticipata partiala

Am Decizia de pensionare anticipata partial din 1.11.2009 , am incetat activitatea la data de 31.12.2010. Cum se poate recalcula cuantumul pensiei anticipate ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:26, 28 Decembrie 2010
1. Cuantumul pensiei ramane cel stabilit in decizie. Numai daca se modifica valoarea punctului de pensie se va modifica si cuantumul acesteia.
2. El se modifica atunci cand veti iesi la pensie de limita de varsta si se va recalcula adaugandu-se si perioadele lucrate si cotizate pana atunci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, ... Corinaalexe Corinaalexe Buna ziua, In luna aprilie 2021, m-am pensionat anticipat partial, la varsta de 59 de ani, in baza legii nr. 263/2010. Limita de varsta este prevazuta ... (vezi toată discuția)
Recalcularea punctajului de pensie dupa primirea deciziei de pensionare anticipata ( barbat, 63 ... ilie575 ilie575 Dupa primirea deciziei de pensionare anticipata ( barbat, 63 ani si 3 luni, stagiu de cotizare 42 ani, 1 luna, 10 zile) am mai lucrat o perioada pana la ... (vezi toată discuția)
Pensie partial anticipata laidy dy laidy dy [b]Buna ziua, Tatal meu beneficiaza de o pensie partial anticipata(01.10.2008 data depunerii dosarului-08.01.2009 sosirea deciziei) avand o penalizare de ... (vezi toată discuția)