Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit redirectionare 20%din profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

redirectionare 20%din profit

ce documente sunt necesare pt redirectionarea a 20% din profit catre un ONG? este necesara semnarea unui contract de sponsorizare?
20% din impozitul pe profit al companiilor poate fi redirecţionat pentru ajutorarea copiilor bolnavi sau pentru alte cauze nobile.
Pentru a putea fi dedusa din impozitul pe profit aferent anului fiscal 2010, suma redirecţionată nu poate fi mai mare de 3 la mie din cifra de afaceri, iar plăţile trebuie făcute până la 31 decembrie.

Deşi Codul Fiscal permite încă din 2004, ca firmele să redirecţioneze 20% din impozitul pe profit datorat statului către un ONG, fără nici o cheltuială suplimentară, foarte puţine companii uzează de această facilitate.

Procedura prin care firmele pot redirecţiona o parte din impozitul lor pe profit constă în semnarea unui contract de sponsorizare cu ONG-ul care reprezintă cauza pe care managerii şi antreprenorii vor să o susţină
liliana.fleancu a scris:

20% din impozitul pe profit al companiilor poate fi redirecţionat pentru ajutorarea copiilor bolnavi sau pentru alte cauze nobile.
Pentru a putea fi dedusa din impozitul pe profit aferent anului fiscal 2010, suma redirecţionată nu poate fi mai mare de 3 la mie din cifra de afaceri, iar plăţile trebuie făcute până la 31 decembrie.

Deşi Codul Fiscal permite încă din 2004, ca firmele să redirecţioneze 20% din impozitul pe profit datorat statului către un ONG, fără nici o cheltuială suplimentară, foarte puţine companii uzează de această facilitate.

Procedura prin care firmele pot redirecţiona o parte din impozitul lor pe profit constă în semnarea unui contract de sponsorizare cu ONG-ul care reprezintă cauza pe care managerii şi antreprenorii vor să o susţină

as dori si eu un astfel de contract si care este procedura legala ... mai multe detali va rog frumos daca se poate!
PROCEDURA LEGALA....
Este vorba doar de incheierea unui contract de mecenat sau de sponzorizare. Continutul si clauzele contractuale sunt definite functie de obiectul de activitate al ong-ului, si serviciul ce-l poate presta societatii care-l sponzorizeaza pe acesta cu cei 20%. Temeiurile in materie fiscala sunt cele de mai sus, daca nu ma insel codul fiscal Titlul 2, Cap. II, articolul 21, alineatul (4), litera p)
Daca va intereseaza procedeul contabil acesta este mai complicat, dar va pot transmite, daca va este necesar, un material contabil care trebuie doar actualizat pe conturi. Un contabil il va deslusi suficient de usor pentru a realiza inregistrarile contabile rezultate in urma incheierii si executarii unui contract de mecenat sau sponzorizare.
daca se poate as fi recunoscator. as avea nevoie de asa ceva mai exact acel act ..

va multumesc.
adresa de mail terminator_terminatoru@yahoo.com sau organizatia_asu@yahoo.com