Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Casa dobandita inainte de casatorie prin Prima casa!?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Casa dobandita inainte de casatorie prin Prima casa!?

In cazul in care prietenul meu (viitorul meu sot) si-a cumparat o locuinta cu programul Prima Casa, cu cateva luni inainte de casatorie.....cum se considera acest bun dupa casatorie?....deoarece ratele vor fi platite din venitul comun. Mentionez ca eu nu apar pe contractul de vanzare cumparare deoarece am un imobil, luat prin credit ipotecar in derulare.
Multumesc si sarbatori fericite!:)
Spre exemplu, daca a platit un avans de 50% pentru locuinta apoi ati platit impreuna ceilalti 50% in rate, ati avea drept de creanta la casa de 25% (jumatate din jumatatea platita impreuna). Faptul ca dumneavoastra aveti venituri mai mari si contribuiti mai mult la rate nu are nici o relevanta.
grandanat, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri.
Exista cumva o alta solutie si anume conform programului "Prima Casa 2" sotul poate lua un credit iar sotia sa fie codebitor (si detine o proprietate...)?
Ar deveni apoi proprietate comuna?