avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1251 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Logica în judecare
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Logica în judecare

Judecata (individului, instaţei, acţiunii, et.), este capacitatea de înţelegere a unei anume situaţii, folosind logica, pentru
emiterea unei concluzii corecte, drepte, adevărate. In justiţie, se adoptă hotărâri în urma unor deliberări făcute de mai multe persoane, în urma confruntării între acuzare şi apărare, moderate de prucurori şi judecători şi dacă stai să socoteşti bine în marea majoritate a cazurilor toţi sunt jurişti de profesie. O speţă: Reclamantul cheamă în judecată o persoană juridică de rang superior (minister), pentru refuzul acestuia de a comunica temeiul de drept conform căruia
pârâta emite un ordin care prejudiciază material pe reclamant. Necomunicarea temeiului de drept a fost dovedită. Mai mult
acest temei nici nu există. Acţiunea a fost respinsă inclusiv la recurs.Respingând acţiunea( refuzul de comunicare
a temeiului de drept),dându-se câştig de cauză ministerului, ar fi fost normal să se consemneze măcar acel temei legal despre care eu susţin că nu mi-a fost comunicat ? Unde este logica? Nu am aflat acel temei de drept nici înainte şi nici după judecare.
Cel mai recent răspuns: ContSters59477 , utilizator 23:06, 18 Iulie 2008
Foarte de acord cu remarca dvs:
Din pacate in tara noastra mult prea multa lume intreaba un profesionist in ale dreptului abia dupa ce raul e consumat!
Cred ca nu numai practicienii dreptului ai observat aceasta lacuna de cultura, chiar si juridica, ci si ceilalti
corecta afirmatia ca instanta nu poate sa pronunte sentinta fara probatoriul aferent. am sesizat si eu ceva deficinte dar poate data viitoare nu se mai fac aceleasi greseli

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instanta competenta contestare decizie anofm Antoanela Geaman Antoanela Geaman Care este instanta competenta sa judece contestatia la o decizie ANOFM prin care se imputa o anumita suma ce a fost platita ca ajutor de somaj? (vezi toată discuția)
Schimbare functie retroactiv este legal sau nu? emil32 emil32 buna ziua, se poate schimba functia retroactiv cu act aditional? in 2005 se incheie cim cu functia de economist, dupa un an, in 2006 semnez un act aditional ... (vezi toată discuția)
Armata werner werner buna seara. am fost functionar public si acum lucrez ca ofiter -- am fost declarat admis in urma unui concurs in anul 2007-- intr o structura ... (vezi toată discuția)