avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită probleme cu o societate de recuperari creante
Discuție deschisă în Executare silită

probleme cu o societate de recuperari creante

am si eu o problema cu acesta firma "periculoasa" de recuperari.in anul 2007 am facut un credit la [BANCA].am platit ratele pina prin 2008 cind am plecat din tara.acum [FIRMA] trimite instiintari mamei mele ca ai va face oprire pe pensie daca nu plateste.are dreptul legal acest "SRL" de a face opriri pe salarii,pensii sau alte drpturi banesti ale unei persoane ??.intreb asta in ideea in care nu imi mai amintesc cu siguranta cine e titular de credit (eu sau mama mea).va rog sa-mi dati si mie un sfat juridic in acest sens.va multumesc anticipat !!!
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2011
ContSters20980, utilizator
Pai asta e faza ca nu tre sa le-o ceri tu. Cel care a vandut creanta este obligat sa iti comunice acest document. Fara aceasta notificare, noul creditor nu detine un titlu executoriu impotriva ta...
Si de ce sa ma bag singur in gura lupului si sa cer eu? :)
da asa e eu am citit de la cineva care zicea ca lucreaza la o firma de recuperari si el asta recomanda eu inca nu am ajuns sa ma caute firmele de recuperai dar nici mult nu mai am.:)
VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS.VREAU SA SPUN CA INCA NU EXISTA O HATARIRE JUDECATOREASCA IN ACEST SENS.
godot a scris:
Pai asta e faza ca nu tre sa le-o ceri tu. Cel care a vandut creanta este obligat sa iti comunice acest document. Fara aceasta notificare, noul creditor nu detine un titlu executoriu impotriva ta...
Si de ce sa ma bag singur in gura lupului si sa cer eu? :)

Opozabilitatea cesiunii de creanta se face fie prin notificare, fie prin inscriere la Arhiva Electronica de Garantii Reale Mobiliare. In cel de-al doilea caz nu se face nicio notificare.

PS: Va rog pe toti sa cititi si sa respectati regulamentul de postare. Nu se identifica persoane, nu se scrie cu majuscule si nu se posteaza mesaje consecutive, intre altele. Multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 7 Ianuarie 2011
ContSters20980, utilizator
ok.am inteles si va multumesc.promit sa ma conformez regulilor.

Alte discuții în legătură

Cesiune de creanta aartist aartist prin inscrierea cesiunii de creanta In arhiva electronica de garantii mobiliare, debitorului ii este opozabila respectiva cesiune? Va putea el s-o ignore si ... (vezi toată discuția)
Inscriere arhiva ContSters320906 ContSters320906 Buna ziua, am un credit bancar pe 10 ani si dupa 8 ani de plata am intarziat la plata ratelor fapr ptr. care banca a cesionat creanta la o firma de recuperere. ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie telefonie mobila iulia pinzaru iulia pinzaru Buna seara, va rog daca se poate sa ma lamuriti, cum e cu prescrierea datoriilor? Pentru o datorie de 49 lei, reprezentand o factura restanta la o companie ... (vezi toată discuția)